Искам да оптимизирам ако може сметките и ясно, че отоплението/охлаждането яде най-много, но по-малко се пише какво друго може да намали смислено сметката.
Готварската фурна е средно към 4000 вата. Не може да си купите по-икономична, но може да я изключвате 15-20 минути преди очакваното време за сготвяне на ястието. Фурната е доста инертен уред и определено ще поддържа готвенето за това време.
Светодиодните крушки също правят разлика, сравнени с нажежаемите. През лятото можете да затваряте щорите (било то ръчно, или автоматизирано), когато слънцето грее в жилището, а през нощта да ги отваряте за да използвате по ниските температури за охлаждане на жилището. Това се нарича "night purging" и всъщност е доста ефективно.
Има една градска легенда, че телевизори и тем подобни в режим "stand by" изразходвали осезаемо количество електроенергия. Това може да е било вярно при телевизопите с кинескопи, но при днешните е на практика нищо.
Мисля, че темата с изолацията на жилището и смяна на прозорците е очевидна.
Благодаря! Да, нещата с изолациите са очевидни, но все пак колко дебела изолация има смисъл да се слага? Вероятно има някакви разумни граници, а не просто "колкото повече, толкова по-добре"?
В България всеки майстор ще ви отговори че "петичка си е най-добре" 😀 . Това са пълни глупости. Според мен 5 см. не са достатъчни за каквото и да е (говорейки за външна изолация), както и всичко под 10 см. Говоря за EPS, или както му викаме стиропор, но нещата са сходни и за материали от сорта на Фибран.
Необходимата дебелина се определя от типа на стената - тухла, бетон, панел. Аз бих сложил на тухлена стена 10 см, а на панелна, или бетонна - 15 см. Човек може да започне да тъни по отношение на това дали стената е с южно, или северно изложение, но аз не бих го правил.
А кое е по-добре - стиропор, фибран, или вата?
Попаднах сега като се позамислих и позачетох на едно нелошо сравнение по отношение на дебелините.
5 см минерална вата има около три пъти по-ниска топлопроводимост от тухла. 10 см. вата има около 8 пъти по ниска топлопроводимост, а 15 см вата - около 12 пъти по-малка. Както виждате зависимостта не е линейна.
Пише също и ориентировъчни цени на полагането на изолация с трите посочени дебелини. Цените са съответно 55, 60 и 65 лв на квадратен метър.
Точно защото разликата в цената не е толкова голяма аз никога не бих сложил нещо под 10 см.