Спасителните катери от 27,5-метровия клас са сред основните единици на немската служба за спасяване в Северно и Балтийско море DGzRS. Надписът SAR отстрани на всички кораби на организацията е абревиатура от английското Search and Rescue, което осначава търсене и спасяване.
Тези плавателни съдове са наричани на немски крайцери и са пригодени за намиране и спасяване на хора в морето, както и за борба с пожари. На борда си разполагат с малък катер, който е особено подходящ за редица операции, свързани със издирвателната и спасителната дейност. Тези малки катери на немски се наричат Tochterboot, което в буквален превод означава дъщерна лодка.
Конструкция и оборудване
Спасителните катери от 27,5-метровия клас са изградени от заварена конструкция, съвтояща се от леки и устойчиви на морска вода метали. Надлъжните и напречните рамки на конструкцията са разположени на не повече от 50 см една от друга, което образува много стегната и здрава мрежа, към която се закрепва обшивката. Основно за конструкцията е използван алуминий, който значително намалява общото тегло и не са нужни двигатели с голяма мощност.
Спасителните катери от 27,5-метровия клас разполагат с по три задвижващи винта и три кормила в задната част, както и един напречен винт в предната част, който повишава маневреността. Централният задвижващ винт е свързан с дизелов двигател с мощност 1632 к.с., а допълнителните два се задвижват от двигатели Caterpillar С18 с мощност 885 к.с. всеки и максимален въртящ момент от 3710 Nm при 1300 об./мин.
Катерът разполага с един двигател Щаер с мощност 250 к.с. На борда е предвидено място за 9000 литра дизелово гориво, 440 л смазочно и хидравлично масло, 4000 литра прясна вода и 500 литра пожарогасяща пяна пяна.
Дължината на кораба майка е между 27,5 и 28,2 метра в зависимост от модификацията, ширината му е 6,53 м. При водоизместимост от 103 тона той може да развива 23 възела. Спомагателният катер или “дъщерната лодка”, както се нарича на немски е с дължина от 7,5 до 8,2 метра, като е широк едва 2,5 метра и притежава водоизместимост от 4,3 тона, като развива 17 възела.
За навигацията на спасителните катери помага електронна морска карта, радар, ехограф, компас с жироскоп, професионална радиосистема Sarcom, сателитен телефон, факс. Катерът също разполага с УКВ станция, радар, ехолот, и др.
За спасение на пострадали корабът разполага с бордова мини-болница – авариен комплект, куфар и раница, дефибрилатор, кислородна вентилационна система, както и лебедка за изтегляне на пострадали, пневматично устройство за хвърляне на спасителна кука.
На разположение са и спасителни жилетки, както и резервна бутилка кислород с налягане 300 бара. В задната част на кораба е разположена помпата за водните оръдия с капацитет от 2200 кубични метра за час. Тя е електрохидравлична и може да хвърля вода на разстояние от 130 м. Оръдията за пяна са с капацитет от 114 кубични метра за час.
На борда са налични и прожектори, стълби и други помощни съоръжения. Корабът разполага и с два мостика – открит и закрит. Закритият е на нивото на основната палуба, от него видимостта е по-ограничена. Откритият мостик се намира над закрития и има много по-добра видимост във всички посоки, но при лошо време е практически неизползваем.
Дъщерната лодка се качва на борда, като в задната част на кърмата се отваря капак назад и специално устройство я изтегля на борда на колемия кораб. върху специални ролки, които да насочат катера и да го предпазят от нараняване при спускане и изтегляне.
Всеки един от спасителните катери, както и от спомагателнителните имат собствено име. Екипажът се състои от 9 души, като четирима от тях са постоянно на вахта.
Всички елементи на спасителните катери са разработени с цел бързо и успешно спасяване на бедстващите, както и безопасността на спасителите. Въпреки всичко обаче в навечерието на 1995 г. при провеждане на спасителна операция двама от спасителите изчезват безследно от борда на своя кораб по време на много силна буря.
Няма коментари